#Jak na to
2 minuty čtení | 11. 4. 2024 | Tým #HolkyzMarketingu

Meta scam: Jak se chránit před podvodnými zprávami na Facebooku?

Možná sis v poslední době všiml/a, že se tvůj Facebook účet zaplavil zprávami, které vypadají jako oficiální výstrahy přímo od společnosti Meta. Tyto zprávy se snaží přitáhnout tvou pozornost a získat citlivé informace. Jak postupovat, aby sis udržel/a svůj účet v bezpečí?

Jak rozpoznat falešnou výstrahu?

Ve většině falešných zpráv, které nepocházejí přímo od Facebooku, najdeš odkaz vedoucí k možnému odcizení tvého profilu. Doporučujeme na něj NIKDY neklikat. Střež si své osobní údaje a nepovoluj žádnou aplikaci třetí strany, která by mohla zneužít tvůj profil.

Nejčastěji se setkáš s těmito typy zpráv:

  • ❌ „Vaše stránka byla označena za porušení pravidel.“
  • ⚠️ „Ověřte svůj účet, jinak bude váš profil automaticky zablokován.“
  • ⛔️ „Vaše stránka byla dočasně zablokována.“

 

Falešné zprávy na Facebooku mohou vypadat třeba takhle:

snimek obrazovky 2024 04 11 v154415 snimek obrazovky 2024 04 11 v154426

snimek obrazovky 2024 04 11 v154415

Co dělat, když ti taková zpráva přijde?

  1. Ověřuj webové adresy: Legitimní stránky Facebooku vždy začínají „facebook.com/“. Ujisti se, že jsi na oficiálních stránkách, než přijmeš jakákoli opatření.
  2. Nezaklikávej odkazy: Pokud zpráva obsahuje odkaz s výzvou k otevření, ignoruj to – můžeš tím ohrozit bezpečnost svého účtu i svých osobních údajů.
  3. Neboj se zprávu nahlásit: Podezřelou zprávu můžeš nahlásit jako spam či podvodné chování. Tím přispíváš k vytváření bezpečnějšího a příjemnějšího online prostředí pro všechny. Myslet na ostatní uživatele znamená, že se podílíš na ochraně komunity a zvyšuješ tím povědomí o potenciálních hrozbách online prostředí. 
  4. Upozorni přátelé: Jestliže dostaneš podezřelou zprávu od někoho známého, upozorni ho na možné kompromitování účtu.
  5. Využij oficiální podporu: V případě, že si nevíš rady, využij běžně dostupnou podporu platformy. Nenech se zmást externími odkazy; raději vyhledej oficiální Centrum nápovědy Facebooku.

A doporučení na závěr? Chraň si své osobní údaje. S citlivými informacemi nakládej opatrně a ideálně je vůbec s nikým nesdílej.

Máš i tak podezření, že tvůj Facebook účet někdo napadl, nebo používal bez tvého souhlasu? Pak jednej rychle a podnikni kroky k jeho obnovení. Mrkni na oficiální Facebook nápovědupostupuj dle doporučených kroků. 

Chceš mít sociální sítě v malíku?

Kdo není na sociálních sítích, jako by nebyl. Pokud už ti nestačí být jen na straně běžného uživatele, ale chceš se naučit tvořit boží obsah pro značky, plánovat strategie a vyhodnocovat kampaně, právě teď máš šanci. 

ass nwsl 2024

20. dubna spouštíme další běAkademie sociálních sítí, kde si to všechno vyzkoušíš v praxi a získáš průpravu od těch nejlepších z oboru. Tak se přihlasudělej krok, který možná dlouho odkládáš. Těšíme se na tebe!

Hashtag round
Tým #HolkyzMarketingu

#HolkyzMarketingu jsou největší vzdělávací platforma pro marketér(k)y. Spojujeme a vzděláváme holky i kluky, juniory i seniory ve všech marketingových oborech. Přidej se k nám a staň se součástí největší marketingové komunity v ČR.