#Kampaně
4 minuty čtení | 20. 3. 2024 | Daša Murčová

Pod lupou: „Tajemství“ kampaní, které zbořily internet

„Navrhli byste nám virální kampaň ke zvýšení brand awareness?“. I tak může vypadat brief, který čas od času přistane na stole marketérům v kreativních agenturách. Dá se taková virální kampaň tzv. na povel zrealizovat? Inspiruj se značkami jako IKEA nebo Pepsi a zjisti, čím se právě jim podařilo vzbudit virální rozruch.
image

Co dělá z průměrné kampaně virální?

Co si představit pod pojmem virální kampaň? Jde o online kampaň, která se organicky, bez mediální podpory, šíří mezi lidmi. A právě v tom tkví onen pověstný magic – značka nemusí vynakládat žádné finance ani úsilí navíc, a přesto o ní ví skoro celý internet. Jedním z hlavních marketingových kanálů se totiž stává sama veřejnost. 

Žádný zaručený recept na to, jak dosáhnout velkolepého úspěchu, bohužel neexistuje. Pojďme se ale podívat na možné faktory úspěchu virálních kampaní, které v poslední době ovládly sociální sítě i na ukázky BOAT (Best Of All Times) kampaní.

Teaser Uber Eats Super Bowl: Oprášení virálního momentu

Když na podzim roku 2023 spustil Netflix seriál Beckhamovi, slavný pár už měl tou dobou podepsanou kampaň na Uber Eats Super Bowl 2024. Dvojice seriálem způsobila virální poprask hned dvakrát – konkrétně ikonickým tanečkem, který začal napodobovat celý Instagram, a dále hláškou „Be Honest“, kterou David odkazoval na Victoriino prohlášení, že vyrůstala v dělnické třídě. 

uber eats super bowl victoria beckham mc 240130 96f90f

Zdroj: Today.com

A právě druhý virální moment sloužil jako podklad pro upoutávku na Uber Eats Super Bowl kampaň. Oživení sloganu „Be Honest“ a hravé pojetí insightu, že když se člověk příliš soustředí na jednu věc, zapomene přitom na jinou, oslovilo široké publikum a naprosto předčilo očekávání plné verze reklamy. 

Výsledek? Víc než 5 milionů zhlédnutí a tisíce sdílení

Jen na YouTube má teaser aktuálně víc než 5 milionů zhlédnutí, což je mnohonásobně víc než hlavní spot kampaně. Přičti si k tomu tisíce sdílení na sociálních sítích a fakt, že dosáhla dokonce lepšího skóre v metrice word-of-mouth exposure než plná verze kampaně, která je plná áčkových celebrit. Metrika udává, jak moc zákazníci v posledních týdnech o značce mluvili s lidmi ve svém okolí. 

IKEA Česko: Už jsi slyšel/a o CGI? 

V rychle se měnícím světě marketingu a s příchodem AI budeme čím dál víc narážet na počítačově generované vizuály kampaní, tzv. CGI. Využití CGI prvků v reklamě překračuje hranice běžné kreativity a podněcuje představivost publika. Fiktivní reklama přitom vypadá tak věrohodně, že člověka na pár vteřin nutí pochybovat, jestli je tohle skutečně možné. A právě tento surrealistický prvek může být virálním spouštěčem.

Jedním z čerstvých počinů tohoto druhu v českém rybníčku je kampaň IKEA Česko, která má za cíl informovat o snížení cen tisíců výrobků. Na svých sociálních sítích zveřejnila video tramvaje v barvách IKEA, která projíždí kolem Národního divadla v Praze a táhne za sebou modely židlí v podobě nafouknutých balónků

snimek obrazovky 2024 03 15 v110854

Zdroj: Instagram IKEA Česko

Zdá se, že kreativa zafungovala. Na sociálních sítích totiž obratem zavládlo IKEA šílenství s vysokým zapojením publika, které se neobešlo bez pochyb nad tím, jestli jde o skutečnou tramvaj.

Pepsi vs. Coca Cola: Využití guerilla marketingu

Rivalita mezi společnostmi Pepsi a Coca-Cola je dlouhodobou záležitostí. V průběhu let obě značky vytvářely kampaně, které provokativně popichovaly svého konkurenta. Jednou z nejvýraznějších kreativ v tomto pomyslném souboji je halloweenská kampaň Pepsi z roku 2013. Svého času zaplavila Facebook i Twitter a v mnoha žebříčcích virálního marketingu si hrdě drží své místo.

Odvážná kampaň s jednoduchým a vtipným nápadem nepřímo odkazuje na Coca-Colu jako na „strašidelnou“, a to prostřednictvím plechovky zahalené do halloweenského Coca-Cola pláště. Respektive Cola-Coca, aby se firma vyhnula problémům s autorskými právy.

0 66etodasabyisqqd

Zdroj: Bettermarketing.pub

Touto lehce drzou kampaní se Pepsi podařilo upevnit image silné a zábavné značky a zároveň rozvířit internetové vody. Příběh navíc prohloubila pohotová reakce fanouška Coca-Coly, který fotku znovu zveřejnil se sloganem „Každý chce být hrdinou!“. 

Insight téhle odezvy využívá toho, že záleží na úhlu pohledu – někdo vidí děsivý halloweenský kostým, zatímco jinému připomíná plášť superhrdiny. 

Ruku na srdce – vytvořit skvělou virální kampaň s pozitivním ohlasem je snem mnoha marketérů. Jenže i ti, kterým se to podařilo, někde začínali. Inspirací ti může být třeba Klára Voráčková, která se podílela na zmiňované IKEA kampani a patří mezi naše Alumni. Přihlas se do Akademie digitálního marketingu a získej znalosti pro kariéru, která tě bude bavit. Další třídy spouštíme 21. září 2024.

 

DSC02205 copy
Daša Murčová

Daša má více než 10 let zkušeností v marketingu u značek jako adidas, Reebok a Zalando. Dlouho pracovala jako Go-to-market manažerka pro střední a východní Evropu u adidas Performance a adidas Originals. Později jako retail marketing manažerka řídila marketing pro více než 80 prodejen adidas a Reebok v této oblasti. Nyní je senior manažerkou v Zalando, kde se zaměřuje na strategii a aktivace budování značky v Česku a na Slovensku.

Reklama