#Jak na to
4 minuty čtení | 24. 4. 2024 |

Mentoring: O čem je a jak být dobrou mentorkou/mentorem?

Začínáš mentorovat a zatím trochu tápeš, co se od tebe čeká? Mentor(ka) je průvodce, který je ve svém oboru dál než mentee, a je připraven(á) podělit se o své know-how. Zjisti, kam až sahá tvoje role a jak na to, aby byl mentoring oboustranně prospěšný.
2024-03-01-42

Co je posláním mentora/mentorky?

Mentor(ka) ušla/ušel velký kus cesty, překonal(a) překážky, a dnes už ví, kde se na cestě nejčastěji zakopne a kde čeká zákeřný příkop. Neznamená to však, že má mentee přes tyto překážky přenášet, anebo jí/mu cestu umetat. Připravila by ji/ho o příležitost samostatně se rozhodovat, učit se z vlastních chyb a tím se posouvat. 

Pokud mentoruješ poprvé, mysli na to, že:

💬 70 % času na schůzce mluví mentee

Jinými slovy, ty 70 % času nasloucháš. Aktivně sleduješ její/jeho myšlenkové pochody i řeč těla. Udržuješ oční kontakt. Občas si můžeš poznamenat, co tě zaujalo nebo čeho sis všiml(a) a chceš se na to doptat.

❓Svých 30 % si rezervuj na otázky 

Ptej se na věci, které ti nejsou v plánech mentee jasné – svým zkušeným pohledem tam na první dobrou zřejmě uvidíš balvan na cestě. K zamyšlení a přehodnocení pomohou otázky typu:

 „Co tím myslíš?“,

 „Jak přesně to chceš udělat?“,

 „Můžeš mi o tom říct něco víc?“.

💡Nemusíš hned vyhrknout první řešení, které tě napadne

Když se snažíš ukázat, že víš, tvému egu to dělá dobře. To ale není cílem mentoringu. Sdílej své know-how, pokud se mentee ptá a žádá o radu. Vysvětli klíčové momenty a pak dej prostor, aby se myšlenky promítly do praxe. A pokud tě řešení hned nenapadá, nepropadej panice – tvým úkolem není vyřešit situaci za mentee, ty jsi průvodce

🏔️ Nadhled je klíčový

Zkus se na situaci podívat z nadhledu – opravdu je nutné ji řešit? Nedá se nějak obejít, vynechat, přeskočit? Udělat to úplně jinak? Možná ji nemusíš rozklíčovat celou najednou – někdy pomůže rozložit ji do menších, a tím pádem zvládnutelných, kroků.

Kafe

Nelíbí se ti řešení, které mentee vymyslel(a)? Prošli jste spolu možná úskalí a on(a) přesto trvá na svém? Dej jí/mu prostor a respektuj její/jeho nápady. Seber svou trpělivost a sleduj, jak postupuje a kam ji/ho to vede.

Postup, kdy dáš mentee hned na první schůzce detailní návod, jak snadno a rychle dosáhne cíle, se nazývá páchání dobra. 

A to není žádoucí. Z několika důvodů: 

  • Je to tvé řešení, nikoliv její/jeho. Vychází z tvých zkušeností, zdrojů, z tvé akceschopnosti. Tvojí rolí je převážně naslouchat, klást podnětné otázky a rady udílet velmi uvážlivě.
  • Připravíš ji/ho o radost z vítězství. Vezmeš jí/mu prostor pro růst a také pocit sebevědomí, který s tím přichází. I zvyšování sebehodnoty je důležitou součástí mentoringu.
  • Věta, která začíná „Udělej to takhle….“ nápadně připomíná to, co jsme v dětství slýchali od rodičů a učitelů. Člověk má mnohem větší motivaci řešení realizovat, pokud si na něj přišel sám.
  •  Připravíš se o možnost vlastního růstu. Řešit konkrétní marketingové situace už umíš – teď se chceš naučit být skvělým mentorem a průvodcem. Vydáváš se na novou cestu, kde máš velkou příležitost dozvědět se hodně i sama/sám o sobě.

Co si z toho odnést:

  • Mentor(ka) sdílí své know-how, ovšem nevnucuje ho. 
  • Poradí tam, kde mentee neví kudy dál, a dává zpětnou vazbu.
  • Ukazuje jinou perspektivu a zasazuje témata do širších souvislostí.
  • Mluvit a konat ale nechává mentee – jedině tím jí/mu umožňuje růst.

4 měsíce, které ti pomohou najít směr

Přijde ti, že se na své kariérní cestě ztrácíš, chybí ti motivace, nebo jasná představa? Nebuď na to sám/sama. Mentorku ti vybereme přímo na míru, a pak už tě čeká 5 setkání, které ti pomohou objevit a naplnit svůj potenciál. Sebevědomí, chuť na sobě pracovat a mnoho cenných profesních kontaktů – to všechno si z mentoringu můžeš odnést.header dotaznik 3m

Je konzultantka a expertka na B2B komunikaci. Pomáhá majitelům menších firem zviditelnit se na trhu, pozvednout marketing na profesionální úroveň a podpořit tak firmu v růstu. Na základě vlastní zkušenosti pomáhá lidem v přechodu ze zaměstnání na volnou nohu a podporuje ženy, které chtějí sladit kariéru s mateřstvím. Píše externě pro Hospodářské noviny a je mentorkou v #HolkyzMarketingu i #HolkyzByznysu. Ve volném čase se věnuje aktivitám, které podporují vystoupení z komfortní zóny, jako dálkové pochody, chůze naboso nebo zimní plavání.