#Jak na to
3 minuty čtení | 30. 1. 2024 | Aneta Martinek

Aneta Martinek: Lidé tráví 19 % času v práci tím, že něco hledají. Jak získat ztracený čas zpátky?

Studie McKinsey Global Institute ukázala, že lidé stráví v práci 19 % času tím, že něco hledají. Jinak řečeno, hledáním strávíme pětinu času z pracovního týdne, což je jeden pracovní den. 80 % respondentů dotazovaných společností Hubspot stráví hodinu denně tím, že se přihlašují do různých systémů, v nichž pracují. Společným jmenovatelem zmíněných studií je pořádek.
image 19

Pokud nemáš pořádek v práci ani v životě, tvoje efektivita se snižuje. Organizovanost totiž není jen o hezky napsaném To-Do listu, ale i o tom, jak máme zorganizovaný svět kolem sebe.

Dnes ti přináším check-list věcí, díky kterým zefektivníš svou práci.

Ukliď si pracovní stůl

Nepořádek má negativní dopad na náš život. Má za následek nižší produktivitu, negativní nastavení mysli, nedostatek motivace a nespokojenost. Podle studie vedené vědci z Kalifornské univerzity se nám zvyšuje hladina stresového hormonu kortizolu, když jsme obklopení příliš mnoha věcmi.

Jdi na to podle Marie Kondo, světově uznávané odbornice na úklid, která o tom napsala celou knihu s názvem Radost z práce. Ta doporučuje začít s úklidem prostoru, za který osobně zodpovídáš. Takže vlastní stůl. Rozděl si úklid do kategorií, které v rámci pracovního prostředí jsou:

📚 Knihy

Nech si opravdu jen ty, které potřebuješ ke své práci nebo se k nim vracíš pravidelně.

📑 Papíry

Ideálně všechny převeď do digitální formy a papíry vyhoď (a pokud už si je musíš nechat, rozděl je do kategorií a skladuj je vždy ve svislé poloze).

✂️ Kancelářské potřeby

Nech si jen ten počet, který upravdu používáš, tedy jeden předmět od každého druhu (ne, opravdu nepotřebuješ troje nůžky).

💔 Předměty se sentimentální hodnotou

Nech si jen ty, na které se opravdu chceš každý den koukat a zbytek si odnes domů nebo vyhoď.

Produktivita není jen o správném plánování úkolů, ale taky o organizaci našeho pracovního prostředí.

Udělej si pořádek v pracovním procesu

💻 Začni u plochy svého počítače.

Tady si dovolím znovu citovat Marie Kondo: Plocha počítače by měla být zvláštním místem, ale většina lidí z ní dělá skládku. Začni tím, že si uklidíš plochu počítače a soubory v něm si rozdělíš do složek. Ať už složky podle projektů nebo klientů. Tvému budoucímu já to ušetří desítky minut, až budeš hledat soubory.

🧹 Udělejte si pořádek i v e-mailech.

Nemějte všechny ve složce “Doručená pošta”, protože tím máš větší chaos, nepořádek a taky chybovost. V “Doručené poště” si nech jen ty, které musíš vyřídit a zbytek přesuň do složky “Vyřízeno”. Pomůže to udržovat si přehled a budeš rovnou vědět, kolik kapacity potřebuješ k jejich vyřízení.

📝 Zapisuj si. Všechno.

Znáš to, když víš, že sis myšlenku někam zapsal/a, ale nemůžeš si vzpomenout kam? Určite si jedno místo, kam takové myšlenky píšeš. Ať už to jsou poznámky v počítači, blok nebo programy jako Evernote nebo Notion. A dodržuj, že píšeš poznámky jen tam.

Kafe

Tip na závěr

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pracujeme v průměru 1 854 pracovních hodin ročně. Efektivita není jen o správném plánování úkolů, ale taky o organizaci našeho pracovního prostředí. Od uklizeného pracovního stolu až po správné vybavení a digitalizaci, každý krok směrem k pořádku a organizovanosti může pozitivně přispět k našemu duševnímu zdraví a pracovní pohodě. Tyhle praktické tipy a nástroje ti nejen zefektivní práci, ale také získají více času a energie pro to, co ti dělá radost. Tak začni.

Potkej Anetu Martinek v Juniorní Akademii.

V Juniorní Akademii otevíráme dveře do marketingu. Přidej se i ty, startujeme 3. února.

Juniorní Akademie #HolkyzMarketingu

Aneta Martinek
Aneta Martinek

Aneta je Co-founder & CEO největší české marketingové vzdělávací platformy #HolkyzMarketingu a autorka knihy Organizační porno. Během své kariéry nasbírala zkušenosti ve firmách jako Ogilvy, Economia nebo GrowJOB, byla na pozici CMO, součástí vedení a zorganizovala stovky eventů po celé ČR, kterými ročně prošlo přes 10 000 účastníků a vystupovaly na nich úspěšné osobnosti z českého byznysu.